Saunománie

Moje stěhování do Finska vyvolalo u značného množství známých dost podobné reakce typu „zmrzneš“ nebo „do takové zimy by mě nikdo nedostal“.  Nepopírám, občas je tu dost čerstvo:

IMAG2848

Ovšem právě takové podmínky přímo vybízejí k tomu, jít se nahřát do sauny, kterých je prý ve Finsku půldruhého milionu. I my jsme proto vyrazili na Tři krále (finsky Loppiainen, je tu státní svátek) udělat něco pro svůj krevní oběh a fyzickou i psychickou pohodu. Cílem zájezdu se stala sauna v Kuusijärvi:

kuusijärvi

Na místě se nachází saun hned několik, z toho čtyři elektrické a dvě kouřové. Ty fungují tak, že se v nich několik hodin topí, aniž by měl kouř kudy utíkat. Kouřová sauna totiž nemá komín. Až je v ní dost horko, přebytečný kouř se vypustí okýnkem a sauna je připravena ke klasickému použití (kotel s prohřátými kameny se polévá vodou, vzniká pára, která zvlhčuje prostor). Kouřová sauna je ve Finsku poměrně vzácná a kromě výjimečného zážitku si člověk odnese s sebou i nezaměnitelné uzené aroma na pokožce a ve vlasech 🙂  Pro ochranu hlavy před horkem se používá speciální čapka, kterou taktéž vlastním. V zimních podmínkách přeborníci dále využijí ochranu nohou v podobě neoprenových bot či vlněných ponožek. Popravdě bych je v osmnáctistupňovém mraze ocenila víc než pokrývku hlavy. Pohybovat se po venku pouze v žabkách bylo pro mé prsty na nohou celkem hardcore. Zde má saunovací výbava v celé kráse:

IMAG2887

Po nahřátí v sauně následuje zchlazení různými způsoby. Někomu stačí pouze pobývat mimo saunu, někdo si dá vlažnou, studenou nebo ledovou sprchu. Skutečný požitek však přináší osvěžující koupel v jezeře. Mohlo by se zdát, že tato varianta v tuhých mrazech odpadá. Jezero je přece zamrzlé a jen blázen by lezl do vody, když pobyt venku normálně vyžaduje několik vrstev oblečení. Tady jsme ale ve Finsku, čili na tohle tady nehrajeme. Do ledu se udělá a následně udržuje díra zvaná avanto a tradá do vody.

IMAG2880

Přiznám se, moc jsem si tentokrát nezaplavala, napoprvé jsem otužování pojala decentně. Jiní se ovšem nenechali zahanbit:

IMAG2884

Všem, kdo v této chvíli vykřikují něco o bláznech, můžu říct, že je to skvělý pocit. Ale to musíte zkusit sami, těžko se to vysvětluje. Pro doplnění atmosféry pár obrázků ze saunovacího areálu:

IMAG2874

IMAG2872

IMAG2889

Wellness pobyt jsme završili lososovou polévkou a vydatným salátem v doprovodu českého pivečka. Příště zas!

IMAG2892

P.S. Komu vrtá hlavou, jak to vlastně je s tou saunovací nahotou, tak ano, do sauny se tady chodí tak, jak člověka pánbů stvořil. Ovšem zároveň také platí dosti striktně, že se muži a ženy saunují vždy zvlášť. Například doma se saunují napřed ženy z rodiny a pak po nich chlapi. Nebo pokud se jedná o saunu veřejnou, kde se platí vstupné, tak může být sauna zvlášť pro muže a zvlášť pro ženy. Pokud to takto nejde zařídit a musí se saunovat obě pohlaví dohromady, tak je vždy přikázáno mít u toho na sobě plavky. To byl i náš případ v Kuusijärvi, jak je patrné z fotek. Jó v Česku je to jiný kalibr. Ve veřejných saunách, které jsem navštívila v Praze, seděli chlapi i ženské spolu jen v rouše adamově. To by ve Finsku asi neprošlo. Takže, kdo je potom národ naháčů…? 😀

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s