Bez práce nejsou koláčky

Z mých předešlých příspěvků snadno získáte dojem, že pobyt zde jsou jen samé sauny,  vířivky a pečení holoubci zalétávající přímo do úst. No, má to tu i své stinné stránky. Kromě počasí, které je občas fakt na palici, je to hlavně hledání práce, které slabším jedincům může způsobit nejeden šedivý vlas. Takže jsem se rozhodla podělit se s vámi o své osobní zkušenosti s finským pracovním trhem. Takže se připravte na hodně čtení a málo obrázků 😉

Tak jako i jinde na světě, v hlavním městě je sehnat práci o poznání lehčí než někde v menších obcích. I tak tady sehnat práci o hodně těžší než v Česku (kde je v současné době míra nezaměstnanosti nejnižší v celé EU), takže na to, že firmy vám nabízejí samy práci, což se mi x krát stalo v Česku, tady můžete ihned zapomenout.

Naprosto esenciální vlastností aktivního uchazeče o zaměstnání je znalost finštiny. Čím plynulejší, tím líp. Odvážím se tvrdit, že bez finštiny si tu fakt neškrtnete. Představa, že se uchytíte v nějaké mezinárodní firmě, kde se mluví anglicky, je trochu naivní (i když třeba ne vyloučená, ale co jsem slyšela, radši s touhle variantou nepočítat). Musíte být schopní se domluvit finsky aspoň s kolegy a šéfem, když už ne přímo se zákazníky. V tomto mám tedy velkou výhodu oproti jiným cizincům v zemi, kterých je tu opravdu hodně. Tím pádem mohu vstupit na zdejší pracovní trh a sdílet jej s mnoha jinými konkurenty, disponujícími finským vzděláním a zkušenostmi z finských firem. Mojí další velkou výhodou je, že můj životopis zahrnuje práci pro finské dceřinné společnosti velkých mezinárodních firem a využití finštiny a angličtiny jako pracovního jazyka. Tím pádem jsem ke svému velkému překvapení dostala i šance na pohovory na práce v kanceláři, v což jsem před příjezdem sem neodvažovala doufat.

Svůj job search započala obesíláním takových pozic, které skýtaly možnost co nejdřívějšího nástupu do pracovního poměru. Holt žít tu bez příjmu není kdovíjaká zábava.

Nejprve jsem zvolila práci osobní asistentky pro staré lidi, a to jak přímo nějakému konkrétnímu člověku, který vyvěsil inzerát na internetu, tak i v rámci firem na tyto služby se specializujících. Pro toto povolání nemusíte disponovat finským vzděláním ani zkušenostmi, protože je-li ve Finsku v nějakých oborech nedostatek pracovníků, tak tohle je právě jeden z nich. Pozvánka na první pohovor přišla téměř hned, což mě pozitivně navnadilo. Co čert nechtěl, v jeho návštěvě mi zabránila střevní chřipka 😀 Asi osud.

Dále jsem se zaměřila, navzdory absentující pracovní zkušenosti, na práce servírek v restauracích a obsluh kaváren. Záleží na podniku, výučňák v oboru někdy chtějí, někdy ne. Životopis jsem poslala na hodně takových míst, ale pozvánky na pohovor přišly jen dvě. Jeden jsem absolvovala v jedné nejmenované personální agentuře, kde se slíbili ozvat během týdne, a od které přišla odpověď téměř po měsíci, že vybrali jiného kandidáta. Ovšem druhý z pohovorů se vyvinul slibně. Pozvali mě na slovíčko do korejské restaurace Korea House v centru Helsinek. Původně jsem se hlásila tak trochu ze srandy na pozici pomocnice v kuchyni (trocha těch tipů a triků, jak se připravuje Bibimbap a kimchi nemůže uškodit!), když ale korejský šéf uslyšel moji finštinu, nabídl mi rovnou pozici servírky. Tak začala moje kariéra zde! Do práce jsem mohla nastoupt okamžitě a rovnou na plac obsluhovat hosty. Celkem křest ohněm, zvlášť pro mě, které jsem korejská jídla ochutnala jen párkrát v životě. Všechny ty kimbapy a bulgogi a chobotnice a tofu polévky a korejské vodky se mi v hlavě slily v jeden beztvarý Eintopf. Ale člověk se naučí všemu, jen když chce. Musím říct, že tahle práce nebyla vůbec k zahození. Člověk přišel do kontaktu s různými lidmi, někdy s extrémně milými, jindy s o trochu méně 😉 Pracovní směna byla tak trochu sportovní aktivita, protože jsem během ní rozhodně ušla několik kilometrů. Bonusem bylo vynikající občerstvení v kuchyni a příjemná rodinná atmosféra v zákulisí. Podnik vlastní korejský manželský pár, pomáhají dva potomci, a celkem je zaměstnanců kolem 12. Většina je však studentů pracujících na částečný úvazek. Tím pádem i já jsem měla směny přibližně třikrát do týdne, a to večer od 17 do 22 h, případně v sobotu 14-22. To byla celkem nevýhoda pro člověka zvyklého na kancelaření od rána do odpoledne (večera :D)

Restauraci ale rozhodně doporučuji k návštěvě:

http://www.koreahouse.fi/menu.html

Pořád mi ale vrtalo hlavou, jestli bych se přece jen mohla uchytit v oboru, kterému jsem se věnovala dodnes. Zajímalo mě, co je pravdy na těch historkách, kdy i moji dobře finsky hovořící nefinští kamarádi tady čelili při hledání práce značným problémům. Posílala jsem životopisy dál a už se soustředila na pozice typu asistentka v kanceláři nebo účetní. A světe div se, pozvánky a pohovory chodily! Opět jsem zavítala do dvou personálních agentur, kde mě vyzpovídali a poslali můj životopis dál do nějaké firmy, kde zrovna hledali nové pracovníky. I když jsem několikrát uslyšela zápornou odpověď, tak jsem se nevzdávala. A hle – narazila jsem na inzerát jedné velké mezinárodní firmy, kde hledali juniorní účetní s nástupem téměř ihned. Pak to šlo jako po másle – telefonický pohovor v personálce, osobní pohovor v personálce, osobní pohovor přímo ve firmě a -olalá- dostala jsem práci! Začínám zítra, 8.2. Na 6 měsíců se mým pracovištěm stane Toyota Material Handling Finland. Takže uvidíme 🙂

Tak moje kariéra servírky došla svého konce, ale rozhodně to byla zajímavá zkušenost. Najíst se tam rozhodně půjdu 🙂

Pro doplnění opět pár tvrdých čísel. Tušila jsem, že hledání práce zde bude velká zábava, takže jsem si vedla podrobné záznamy o tom, kdy, kam a jak jsem životopis poslala. Vypadalo to takto:

IMAG2968

One thought on “Bez práce nejsou koláčky”

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s