Kolařská sezóna v plném proudu

Jsou sytě žluté, mají na řídítkách košík a jejich revírem jsou cyklostezky po celém městě. Rozmohl se nám tu nový fenomén – městská kola!

dav

Sice to začalo už loni, letos však kola dorazila v mnohem větší síle. Oproti loňským 500 kusům nyní zájemci v Helsinkách a Espoo mohou využívat celkem 1500 exemplářů na 150 stanovištích, kde si kolo můžete půjčit a vrátit. Stanoviště jsou rozesety opravdu hustě, takže není problém dojet téměř kamkoli v normální vzdálenosti od centra. Podívejte se sami: https://dev.hsl.fi/kaupunkipyorat/

Sama jsem věc osobně vyzkoušela minulý víkend, kdy moje půlmaratonem zmožené nohy nechtěly tak dobře sloužit při chůzi. A jsem nadšená. Zapůjčení kola stojí na jeden den 5 eur , ale lepší je zaplatit si za celou sezónu (květen až konec října) 25 eur a pokud pokaždé kolo vrátíte do 30 minut, navíc už nic neplatíte. Pokud tento čas překročíte, poplatek je za každých započatých 30 minut 1 euro. Maximální výpůjční doba je 5 h (za překročení tohoto limitu následuje celkem mastná pokuta 80e 🙂

Celé to funguje takto: Na netu se zaregistrujete jako uživatel, zaplatíte kartou a dostanete buď jednorázový kód nebo kód platný na zvolené období. Dál si zvolíte PIN. Pak přijdete ke stanovišti, vyberete si kolo, zadáte kód a PIN, kolo nahlásí, že je odemčeno a tradá, můžete vyrazit. Na kterékoli stanici ve městě můžete kolo vrátit – postavíte do stojanu, kolo zapípá a čau. Pokud je stanice plná, kolo vrátit můžete taky, jen ho postavíte do maximální vzdálenosti 10 metrů od ostatních kol a přimčete zámkem zabudovaným v řiditkách k nějakému sloupu nebo jinému kolu. Jednoduché!

dav

Účelem projektu je podpořit cyklojízdu jako variantu MHD, namotivovat lidi k pohybu, zvýšit pozornost mezi účastníky provozu na pozemních komunikacích i šetření životního prostředí. Samozřejmě se ozývají hlasy, kterým vadí, že stanoviště kol zabírají parkovací místa nebo brání v pohybu nevidomým. Spokojení uživatelé však určitě převažují. Lidi na kolech jezdí hlavně do práce, což jsem začala praktikovat taky. Dojíždět do mé 25 km vzdálené kanceláře je trochu mimo mísu, ale i přesto kolo využiju k přepravě na vlak na nádraží v Pasile místo autobusu. Vezmu to támhle zkratkou přes park a jsem tam za stejnou dobu jako autobus, s přesným časovým rozplánováním mi možná celkovou dobu dojíždění do práce kolo zkrátí o pár minut.  Navíc místo otrávených lidí v autobuse můžu po cestě parkem obdivovat daleko zajímavější věci.

dav

Jedinou nevýhodou se zdá být, že kola kolikrát jsou už na stanovišti rozebraná. Vyplatí se čekovat dopředu online aplikaci, která ukazuje, kde je kolik kol ještě k dispozici.

Uvidíme, jak se cyklosezóna bude dál vyvíjet. Loni prý i vandalové dávali kolům celkem pokoj a neztratilo se prý ani jedno (to hrozilo z 500 kol jen několika, a ty se všechny někde v příkopě našly). Tak snad to tento rok bude podobné.

P.S. Helsinky jsou SKVĚLE přizpůsobené pro jízdu na kole. Cyklostezky vedou téměř kamkoli a prakticky jsou vyčleněné z části širokých chodníků– žádné proplétání se mezi auty, jako tomu bylo v Praze, kde jsem při prvním výletu na vypůjčením kole spadla (málem mezi auta) a pekelně si narazila kůstky v ruce. Cyklostezek je v Helsinkách 1200 kilometrů!

dav

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s