Střepy z pracovního života

Když máme tu něděli, tak proč si nepovědět něco o …práci 😊  O hledání práce a situaci na pracovním trhu jsem už psala tady https://podseverkou.com/2017/02/07/bez-prace-nejsou-kolacky/, takže teď zase jak to vypadá, když nějakou práci ve Finsku získáte. Toto je samozřejmě velmi subjektivně laděná výpověď opírající se o práci v korporátu, v teplíčku kanceláře.

Finský pracovní týden má –olalá – 37,5 hodiny. Takže práce čistého času 7,5 hodin denně + půl hodiny na oběd. Přijdete v 8, ve čtyři odcházíte. Samozřejmě hned po příchodu do práce a po obědě nezapomenete vypít kafíčko a pořádně si popovídat s kolegy. Věděli jste, že Finové vypijou nejvíc kávy na obyvatele na celém světě?

 Pak jednou týdně máme ve firmě navýšení pracovní doby o půl hodiny. Tento přídavek je výsledkem  kolektivní smlouvy mezi státem a téměř všemi odborovými svazy ve Finsku. Smlouva byla uzavřena v roce 2016 z popudu vlády premiéra Juhy Sipily jako varianta k možným vládním škrtům. Cílem smlouvy je povzbuzení finské ekonomiky a vytvoření nových pracovních míst. Finské firmy se tak zavázaly, že ročně navýší svoji pracovní dobu o 24 hodin, zamrazí platy a sníží tzv. náhrady na dovolené, k tomu se ještě dostaneme. Takže samozřejmě je to hrůza, když v pondělí musíme pracovat osm hodin, že ano. Finský pracovní týden patří sice k nejkratším v Evropě, ale to holt člověk nevidí, dokud nezažije, jak se vydělává na chleba jinde 😉

Finové jsou ranní ptáčata, málokdo chodí do kanclu až na devátou. Většina přichází mezi sedmou a osmou. Když jsem pracovala pro Finy v Praze, byli vždycky napřed, časový rozdíl +1 hodina tomu navíc přidávala na intenzitě. Ve tři odpoledne už nebylo téměř možné ve Finsku nikoho zastihnout, páč tady už byly čtyři, a to už tu narazíte jen na největší vytrvalce, hlavně přes léto.

Ve firmách bývá zvykem mít svoji vlastní jídelnu, kde je většinou výběr z několika teplých variant či studených salátů. Oběd mě vyjde na 6,40 EUR a stravování funguje na principu „nandej si kolik sníš“. Kuchařky pídící se po počtu požadovaných knedlíků na talíř tu nenajdete. Ani ty knedlíky.

O tématu dovolené by se tu dala napsat pořádná litanie. I mně jsou některé věci pořád nejasné, protože velká část mého letního trajdání po Česku byla v rámci neplaceného volna. Průměrnému zaměstnanci se za rok nasbírá 30 dní dovolené. Pokud si vezmete týden dovolené, vyplýtváte si ale šest dní, protože se tu z nějakého důvodu do dní dovolené započítávají i soboty (don´t ask why). No takže v zásadě máte k dispozici pět týdnů dovolené. Jak jsem psala tady https://podseverkou.com/2017/07/06/lejno-a-letni-nalada/ , v létě nebudete troškařit, ale vyberete si minimálně tři týdny najednou, ne-li čtyři. Zbytek pak v zimě na tzv. běžkovací dovolenou, česky bychom to asi nazvali jarními prázdninami. Čili děti mají ve škole volno, tak se vyráží buď někam za zimními radovánkami, například do Laponska, nebo někam za teplem na jih.

Nejvíc zábavný je ale způsob, jak se dny dovolené zaměstnanci načítají. Rozhodující období pro střádání dovolené je 1.4.-31.3. Dny z tohoto období můžete vyčerpat až po 31. březnu. Pokud nastoupíte do práce 1.1.2017, tak v létě 2017 si můžete vybrat dovolenou za období 1.1.-31.3, takže nějaký ten týden z toho kápne. Pokud nastoupíte do práce 1.4.2017, tak máte trošku smůlu, protože první dovču si můžete vyčerpat až po 31.3.2018. Takže z tohoto hlediska se moc nevyplatí střídat zaměstnavatele jako na běžícím pásu😉

Další finskou libůstkou je příplatek v době dovolené. Za dobu dovolené dostáváte normálně plat (jen vás trochu zkrouhnou, pokud máte měsíčně fixní plat, ten se vyplácí v tomto případě jen za pracovní dny), a z tohoto dovolenkového platu dostanete ve většině firem 50% navíc, abyste si dovolenou mohli řádně užít. Sice to není ze zákona, ale většinou je to ukotveno v kolektivních smlouvách či vnitřních předpisech firem.

Dalo by se pokračovat ještě dlouho. Například zmínit skutečnost, že po dvaceti odpracovaných letech je možné si vzít třeba na půl roku volno (vuorotteluvapaa), které slouží například k tomu, že se člověk může věnovat rodině, koníčkům a odpočinku s tím, že dostává 70% podpory v nezaměstnanosti. Na místo dovolenkujícího pak firma na dobu určitou zaměstná dlouhodobě nezaměstnaného uchazeče. Nebo že čerství otcové mají nárok na šestitýdenní dovolenou, aby mohli trávit čas s potomkem. A tak podobně.

Takže výhod je tu spoustu a o to vtipnější je poslouchat stížnosti některých kolegů, kterým připadá, že všecko ve Finsku je stejně na ..dvě věci.. a systém funguje špatně.. atakdále atakdále.. Stěžování je tak trochu společným rysem Finů a Čechů 😉 Trochu nadhledu by neuškodilo nikomu, proto děti cestujte, ať vidíte, jak věci fungují jinde, a můžete srovnávat.

Jinak můj soukromý názor na finskou pracovní morálku je, že Finové umí v práci zabrat, ale jak to začne ohrožovat jejich volný čas, dokážou si dupnout a třeba zburcovat na pomoc odbory. Záleží ale jak kde samozřejmě, ale taková aspoň má dosavadní zkušenost. Tak tím končí má sáhodlouhá sonda do pracovního života a nezbývá, než se zítra ráno opět vydat do kanclu, jeeej! Příště třeba dojde na nějaké odlehčenější téma, takže brzy na čtenou😊

P.S. Věk odchodu do důchodu se letos opět navyšoval a jeho výše záleží i na ročníku narození. Nejmíň je to 63 let, např. pro člověka narozeného v roce 1964 je to přesně 65 let a mně podle důchodové kalkulačky vychází 67 let a 2 měsíce, uff… A na tom, zda jste muž či žena, tu nezáleží.

P.P.S. Spojitost dýní na úvodní fotografii s obsahuem článku je veskrze žádná, ale stavila jsem se dnes v botanické zahradě a tam tyto krasavice čekaly, až z nich někdo udělá polévku..tak se můžete pokochat 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s