Volební víkend s gulášem

Volební víkend u nás probíhal v duchu gulášovém. V pátek po vhození lístku do volební urny na českém velvyslanectví jsem se odebrala do proslulé ”české” restaurace Vltavy, která se nachází vedle hlavního helsinského vlakového nádraží.

Z pípy tekla nefiltrovaná Plzeň a mumraj uvnitř vskutku připomínal prostředí české hospody v pivní špičce v  pátek po práci. Zanedlouho na nás zaútočil také hlad, který jsme se rozhodli zahnat českými pochoutkami z jídelního lístku. Česnečku z chlebového bochníku musím pochválit, chuti se nedalo nic vytknout a hlad se rychle odporoučel, z velké části samozřejmě díky chlebové sacharidové bombě, které v porci dominovala. O guláši se musím vyjádřit spíš negativně. Chuť nijaká, mega moc papriky, konzistence na můj vkus hodně řídká. Bramborové knedlíky jako příloha se podobaly spíš lívancům, byly tenké a přismahnuté a chuťově pro české chuťové pohárky dosti mdlé, ačkoli u přítomných Finů sklidily celkem úspěch 😀 Guláš se mi taky podařilo mistrně nafotit, že bych na mimibazaru určitě obstála.

dav

dav

Návštěva Vltavy doporučuji všem, koho zajímá, jak se český koncept může zrealizovat za hranicemi. Restaurace je čtyřpatrová a v pátek večer byla až na pár stolů plná. Pořádají se tu jazzové večery v oddělení nazvaném Muzika, k dispozici je salonek Havel. Menu v angličtině je dostupné tady https://www.raflaamo.fi/en/helsinki/vltava/menu?menuId=46718 . Kromě guláše a česnečky v něm najdete i hovězí pečeni s česnekovými bramborami, špenátem a jablkovým křenem,  vepřovou pečínku v pivní omáčce, vepřový řízek, hřibovou polévku (ovšem se smetanou),   v přílohách nějaké to kysané zelí či bramborový salát a dort Marlenku jako dezert. V pivní nabídce jsou zastoupeni kromě Plzeňského Prazdroje i světlý a tmavý Staropramen, tmavý Kozel, Budějovický Budvar, Šerák od Holby a náchodská Primátor IPA.  Jen se mi furt nějak nezdá, že by měl v české hospodě stát půllitr Plzně 7,9 eur 😀 Pivo si taky běžte na finský způsob objednat k baru a rovnou zaplaťte. Nad východem visí cedule VÍTEJTE ZNOVU, což by se taky dalo notně upravit #jazykovapolicie. Jinak ale fajn zážitek.

Jelikož mě vltavský guláš poněkud zklamal, rozhodla jsem se následující den vrhnout se na něj sama.

nfd

Tady nutno podotknout, že výsledek se spíš konzistencí podobal gulášové polévce, čili trénink bude ještě potřeba. Chuť ale prej výborná 🙂 Bramborové knedlíky se ale ukázaly jako vskutku zapeklitý úkol a výsledek byl, narovinu řečeno, přímo úděsný, jak chuťově, tak po stránce konzistence. Zásluhou Villeho knedlíky neskončily v popelnici, nýbrž po opražení na pánvi a s přidáním jahodové marmelády zaujaly místo dezertu 😀

dav

dav

A teď na vážnější notu. V sobotu večer jsme se už mohli ”kochat“ volebními výsledky, které mě velmi nepotěšily. Do politizování zabíhat nebudu, ale fakt, že si český národ zvolí do svého čela podvodníka stíhaného policií a bývalého estebáka, který už tak vlastní půlku státu.. nechápu. Náckové hned v závěsu? Nechápu o to víc. Jaktože v českých volbách nemá místo např. diskuze o skutečné ochraně životního prostředí , viz propad Zelených? No, samozřejmě že mně to „může být jedno“ , když stejně žiju jinde, že ano. Přesto zamrzí zprávy ve finských médiích, která o Češích v poslední době píšou jako o národu, který sice z Evropské unie dostal miliardy eur, ale přitom si na EU nejvíc stěžují (protože v EU je podle Čechů prostě „všechno špatně“ aneb vítejte v zemi kverulantů https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005373414.html, muslimů mají v zemi minimum, přesto země žije ve strachu z uprchlíků a není ochotná přijmout lidi ani z válečných oblastí https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005380561.html?share=95dc68e96d6387510a5f3b734724a46f a v Babišovi si do čela státu zvolí druhého Donalda https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005418234.html. Zemana už je tady dávno zvykem častovat přívlastky jako  populistický prezident, pijan či autor skandálních výroků (#bonmoty).  Kolikrát se člověk nemůže než stydět.  A to že máme v Česku dobré pivo a krásné ženy to úplně tak nezachrání.  No jsem zvědavá, jestli teď v Česku bude líp :P.

2 komentáře: „Volební víkend s gulášem“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s