Druhý lednový týden

Leden nám pokračuje a nevšedními aktivitami jen překypuje. Minulý týden se mi podařilo zažít výtečné saunování na plovárně Allas Sea Pool, nacházející se přímo v centru Helsinek na pobřeží vedle trhu Kauppatori. Vyrostlo to tam teprve předloni a je to samozřejmě zase celé dřevěné a stylové, v zimních měsících navíc příjemně osvětlené a doplněné ruským kolem vypínajícím se hned za plovárnou.

dav

Allas Sea Pool je místo, kde můžete podnikat všelijaké aktivity. Základem je saunování a plavání, a to buď vyhřívaném bazénu s teplotou vody 28°C, a nebo pokud máte v sobě kus seveřana, ve druhém bazénu s mořskou vodou o přírodní teplotě. Takže kolem dvou stupňů třeba. Je to zážitek podobný proslulé finské koupeli v díře v ledu. Tím, jak jste zahřátí ze sauny, to ale jde chvíli vydržet 😉 Já teď zvládnu pobýt v téhle mořské vodě asi tak 5 sekund. Ale vždycky na podobných místech narazím na finské dámy v letech, které si v téhle sibérii plavou jako by se nechumelilo. Teplý bazén je pak opravdovou lahůdkou, kde si dáte od studené vody zase voraz. Akorát to vylezení z vody ven do mrazu a cesta zpět do sauny může vyžadovat trochu sebezapření 😀

Plovárna je i ted v zimě otevřená každý den a vstup stojí 12 EUR. Přes léto můžete kromě koupacích aktivit navštívit bar na střeše budovy či zajít na koncerty, které se v areálu konají. No a nebo nasednout na to ruské kolo. A věděli jste, že z jeho dvou kabinek jsou udělané sauny?? Ty si pak můžete za 240 EUR pronajmout pro svoji soukromou párty a saunovat se s výhledem na Helsinky ze 40 metrové výšky. Vždycky si říkám, že na bláznivější saunu než vyrobenou z telefonní budky nebo autobusu už nenarazím, ale chyba lávky!

dav

dav

dav

Dalším předmětem mého zájmu se stala botanická zahrada v Kaisaniemi. Jednou za čas tam můžete zajít ZADARMO, což jsem si jako správná Češka nemohla nechat ujít. Skleníků je tam spousta, takže v zimě si rozhodně přijdete na své a užijete si trochu té atmosféry z tropického pralesa nebo africké savany (když už teda nikam na dovolenou zrovna v dohledné době nejedete 😉 V létě navíc můžete obdivovat venkovní zahrady. Jak jsem se dřív smála mamce, že všechen volný čas věnuje skalce a skleníku, teď tomu začínám rozumět 😀 Sama mám v našem miniaturním bytě třináct stabilních květináčů a v sezoně chilipaprik kolem dvaceti. A doufám, že tohle je terpve začátek 🙂 . Každopádně botanické zahrady jsou skvělým místem pro odpočinutí od ruchu města. Všecko se zelená, pučí a zurčí a mozek odpočívá.

dav

dav

Pak jsem taky ochutnávala nová jídla. Objevila jsem skvělý vegetariánský bufet v restauraci Silvoplee, nacpala se vietnamskýma závitkama v restauraci Vibami a sprášila veganský burgr v podniku Roots Helsinky. Hehe nějak si na té rostlinné stravě začínám ujíždět, já, která jsem v dětství k jogurtu přikusovala tlačenku, jak praví stará rodinná legenda :D. No nebojte, pečeného králíka si v Brumově s chutí dám. Ale proč nevyzkoušet nové věci místo zajetých jídel, co člověk tak nějak jí pořád dokola.

No a pak jsem taky v sobotu navštívila designové muzeum a po letech si šla zatančit na diskotéku,  ale těmto záležitostem asi věnuju samostatný článek někdy příště. A taky jsem hodila Drahošovi lístek do urny. Na jeden týden toho bylo až až. A to jsem normálně chodila do práce a cvičit, do postele odcházela se slepicemi  v půl desáté a např. celou neděli se válela doma u Netflixu. Tenhle nabitý program mě teď doslova dopuje energií a po splínu zatím není ani památky 😊 Navíc v následujících dvou týdnech přivítám v našem skrovném příbytku hned dvě zahraniční delegace, takže zůstaňtě naladěni 🙂

A co vy, podařilo se vám v poslední době navštívit nějaké zajímavé místo nebo podniknout něco nového?

One thought on “Druhý lednový týden”

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s